Uutiset

Wasa Team Skatersin ensimmäinen kansainvälinen kisamatka huipentui mitalijuhliin

Hopeajoukkue palasi jääharjoituksiin pari päivää Itävallasta saapumisen jälkeen. Loppukauden päätähtäin on Suomen Taitoluisteluliiton alaisessa valtakunnallisessa loppukilpailussa, jossa joukkue kilpailee kansalliset juniorit -sarjassa. Loppukilpailu luistellaan Helsingissä 10. maaliskuuta.
Hopeajoukkue palasi jääharjoituksiin pari päivää Itävallasta saapumisen jälkeen. Loppukauden päätähtäin on Suomen Taitoluisteluliiton alaisessa valtakunnallisessa loppukilpailussa, jossa joukkue kilpailee kansalliset juniorit -sarjassa. Loppukilpailu luistellaan Helsingissä 10. maaliskuuta.
Kuva: HENRI POHJALA
  • Henri Pohjala

Vaasalainen muodostelmaluistelu nousi kansainvälisiin parrasvaloihin tammikuun lopussa järjestetyssä Amade Cupissa Itävallassa. Wasa Team Skaters -muodostelmaluisteluseuran joukkue Islet Secrets sijoittui mixed age -sarjassa hopealle.

Kyseessä oli samalla myös seuran historian ensimmäinen kansainvälinen kisamatka, ja joka huipentui saman tien mitalijuhliin. Salzburgissa käyty kilpailu oli suomalaisittain jättimenestys, sillä voiton vei Helsingin Luistelijoiden joukkue Moonlights. Kilpailuun osallistui 14 joukkuetta viidestä eri maasta.

Mainos (sisältö jatkuu alla)

Mainos päättyy

Mainos (sisältö jatkuu alla)

Mainos päättyy

Wasa Team Skaters pääsi juhlimaan heti hopeamitaleita seuran ensimmäisessä ulkomaan kilpailussa.
Kuva: SATU TEERIMÄKI

Pienten marginaalien peliä

Joukkueessa luistelleet Avigail Hong ja Siiri Näsman olivat todella tyytyväisiä hopeamitaleihin. 14-vuotias Hong ja 17-vuotias Näsman sanovat joukkueen hakeneen omaa varmaa suoritusta.

– On hyvin onnistunut olo. Saavutettiin se, mitä lähdettiin hakemaan, iloitsee Hong.

Moonlights vei Amade Cupin voiton ylivoimaisesti kerättyään vapaaohjelmastaan kovat pisteet. Sen sijaan muiden mitalisijojen ratkaisusta muodostui todellinen jännitysnäytelmä.

Hopea ratkesi lähes pienimmällä mahdollisella erolla vaasalaisten eduksi. Islet Secrets keräsi suorituksestaan pisteet 66.50, kun taas pronssille sijoittunut saksalainen Team Butterflice jäi lopputuloksissa vaivaisen 0.02 pisteen päähän. Lisäksi alle pisteen etäisyydelle vaasalaisista luisteli tshekkiläinen Euphoria, joka sijoittui kisan neljänneksi.

Vaasalaiset luistelivat kilpailun yhdeksäntenä joukkueena, jonka jälkeen tyttöjen oli odotettava vielä viiden jäljellä olevan joukkueen kisasuorituksia. Näin ollen mitalien kohtalo säilyi pimennossa loppuun saakka.

– Muiden joukkueiden suorituksia oli tosi jännittävää seurata. Etenkin pronssille sijoittuneen saksalaisjoukkueen luistelun aikana puhuttiin keskenään, että nuo vetää aika hyvin, Näsman kertoo.

Tytöt kokevat Itävallasta saadun kokemuksen arvokkaaksi myös jatkoa ajatellen.

– Tulos toi lisää itsevarmuutta sekä lisäboostia loppukauden kisoihin, sanoo Hong.

Mainos (sisältö jatkuu alla)

Mainos päättyy

Mainos (sisältö jatkuu alla)

Mainos päättyy

Korkea motivaatio

Valmennusryhmään kuuluvat Laura Mahlakaarto, Julia Mertala ja Karita Auvinen kehuvat vuolaasti joukkueen kehitystä kauden mittaan. Saavutettujen tulosten taustalla on muun muassa korkea harjoittelumotivaatio.

– Tytöt eivät tyydy pelkästään perustekemiseen. Tavoitteena on kehittyä niin joukkueena kuin yksilöinä, Mertala kertoo.

Vaikka harjoittelu on ollut määrätietoista hyvien tulosten saavuttamiseksi, korostavat valmentajat rennon ilmapiirin ylläpitämistä.

– Harjoituksissa haluamme pitää hyvää henkeä sekä tuoda huumoria mukaan, Auvinen sanoo.

Mainos (sisältö jatkuu alla)

Mainos päättyy

Mainos (sisältö jatkuu alla)

Mainos päättyy

Salzburgissa mukana olleiden valmentajien Laura Saarion (alhaalla vasemmalla) ja Eeva-Monika Leinosen (alhaalla oikealla) valmennuspestit saivat riemukkaan päätöksen.
Kuva: SATU TEERIMÄKI

Kotijoukkojen tuki tärkeä

Islet Secretsin joukkueenjohtaja Satu Teerimäki on ollut yhtä hymyä joukkueen menestyksen puolesta.

– Fiilikset ovat uskomattomat. Tämä on tosi iso asia seuralle ja lajille. Tyttöjen saavutus osoittaa, että pienestäkin seurasta voi ponnistaa maailmalle, hän sanoo.

Teerimäki mainitsee joukkueen vahvuudeksi toisilleen tutuksi tulleen ydinporukan, joka on ehtinyt hitsautua yhteen vuosien varrella. Joukkueeseen kuuluu yhteensä 15 luistelijaa 13 –18-vuoden ikähaitarilla. Teerimäki korostaa niin ikään laadukkaan valmennuksen tärkeyttä kehityksessä. Joukkueella on ollut kauden mittaan 6 eri valmentajaa.

– Valmentajat ovat avainroolissa kilpailutoiminnassa. On tärkeää, että olemme saaneet houkuteltua seuran toimintaan mukaan kilpaluistelutaustaisia henkilöitä, jotka ovat tulleet Vaasaan töihin tai opiskelemaan.

Teerimäki muistuttaa myös kotijoukkojen tuen merkityksestä.

– Vanhemmat ovat omalla tuellaan mahdollistaneet sen, että pääsimme tekemään reissun. Monissa kodeissa jännitettiin toden teolla kisan ratkaisua ja viestejä lähetettiin tiheään tahtiin.

Wasa Team Skaters perustettiin vuonna 2010, jonka jälkeen seuran toiminta on kehittynyt ja kasvanut pikkuhiljaa. WATS:lla on tällä hetkellä kuusi eri ikäryhmille suunnattua luistelujoukkuetta, luistelukoulu sekä kaikenikäisille tarkoitettu kuntoluisteluryhmä.

Teerimäki näkeekin seuran tulevaisuuden valoisana, ei vähiten tuoreen menestyksen ansiosta.

– Tämä osoittaa sen, että voimme lähteä näyttämään kisoihin parastamme ja pärjätä. Samalla tuomme laajemmalle yleisölle esiin sen, kuinka upea ja säväyttävä laji muodostelmaluistelu onkaan.

Mainos

Mainos päättyy

Mainos

Mainos päättyy

Jaa artikkeli
Lounaspaikka